Modrohlávek ovocný

Diloba caeruleocephala L. 

    Můra v praxi celkem málo známá, rozšířená po celém našem území. Ačkoliv se objevuje skoro pravidelně jen jednotlivě, jsou i u nás známy případy nápadnějších žírů housenek na švestkách a jabloních. Ve školkách jsme pozorovali několikrát holožíry celých řad.

    Přední křídla jsou modravě hnědošedá, u kořene mírně nahnědlá. Ledvinovitá a kruhová skvrna jsou žlutobílé a obě se skoro dotýkají. Zadní křídla jsou šedožlutá, u samičky šedá, s tmavou skvrnou v zadním rohu a s hnědou skvrnou středovou. V rozpětí křídel dosahuje tento druh 4 cm. S motýly se setkáváme většinou jen ojediněle od konce srpna do října. Jsou typickými průvodci větších švestkových výsadeb, švestkových a jabloňových stromořadí, objevují se na stráních s porosty trnek. Motýli létají za večera av noci přilétají samečci velmi často ke světlu. Po oplození klade samička vajíčka vždy po několika kusech na kůru stromů. Jsou kulatá, přikrytá hnědošedou vlnou zadečku, takže jsou zcela nenápadná. Přezimují a na jaře se z nich líhnou housenky, které ožírají listy ovocných stromů, ponechávajíce od okraje obyčejně jen hlavní listový nerv.

    Velmi často u jabloní ožírají i mladé plody. Dospělá housenka je 3,5 – 4 cm dlouhá, modravě nebo zelenavě bílá, na hřbetě s nezřetelnou podélnou žlutavou čarou. Hlava je modrošedá (odtud název), se dvěma černými skvrnami na temeni. Celé tělo je poseto pravidelně rozloženými černými bradavkami, na nichž jsou kratší chlupy. Dospělá housenka se zakukluje buď ve štěrbinách kůry, nebo mezi listy v lehkém zámotku, kukla je hnědá, modravě ojíněná. Velmi často bývá i při patě kmene nebo dokonce i pod kameny.

 

    Ochrana: V případě silnějšího výskytu housenek postřik arzeničnanem olovnatým nebo 1 % Dynolem. Předjarní postřiky pohubí většinu vajíček, která jsou pod chloupky tak skvěle ukryta, že si jich ptáci většinou nevšimnou.