Mšice mandloňová

Appelia Schwarzi (Bör.)

        Všude hojná mšice žijící na broskvoních, mandloních a trnkách, velmi často zaměňovaná za mšici broskvoňovou. Mladé listy broskvoňových letorostů se zkrucují, vznikají velmi často již zdaleka nápadné monstrosní hlavaté útvary nahloučených listů. Koncem léta napadené letorosty často usychají, a pokud neuschnou, je zdřevnatělý konec napadených letorostů zkroucený. Často zastihneme tuto mšici na broskvoních ještě pozdě v létě. Prakticky je tento druh rozšířen všude, kde se pěstují broskvoně, mandloně a švestky.

        Bionomie není ještě dostatečně prostudována. Na broskvoních se první kolonie objevují již brzy na jaře; v červenci se mšice rozlétají skoro úplně, takže na rubu listů broskvoní zbudou po nich jen kůžičky, exuvie. Jen nepatrné množství jich ještě nějakou dobu zůstává. V létě přeletují na složnokvěté rostliny, zejména na bodláky. Neokřídlená živorodá samička je 1,8 mm dlouhá, žlutozelená, častěji čokoládově hnědá, s hnědočernou hlavou. Na článcích zadečku jsou široké tmavohnědé až hnědočerné příčné pruhy, které na posledních článcích vzájemně splývají. Oči jsou červenohnědé, tykadla světle žlutá, třetí jejich článek je hnědý, často bezbarvý. Nohy jsou bělavé, kyčle zadních dvou párů, chodidla a špičky holení jsou černé. Sifunkuly jsou černé. Okřídlená živorodá samička je o málo větší (2,2 mm), v rozpětí křídel 6,3 mm. Její hlava a hruď jsou černé, zadeček žlutavý, s tmavohnědým až černým hřbetem. Oči jsou červenohnědé, tykadla černá, nohy žlutohnědé, jen chodidla, špičky holení a kyčle jsou černé. Sifunkuly jsou u bezkřídlé samičky.

 

        Ochrana: Předjarní postřiky organickými barvivy a ve vegetaci použití dotykových přípravků jako u jiných druhů listových mšic.