Mnohonožky – Opisthospermophora

Opisthospermophora

        Mnohonožky (Blaniulidae) jsou členovci vyznačující se dlouhým článkovaným tenkým tělem, složeným z většího množství (až 150) stejných článků. Živí se nejen zatlívajícími, ale i čerstvými rostlinnými látkami a na pěstovaných rostlinách mohou někdy i způsobit větší škody. I když se projevují jako škůdci rostlin především v kulturách skleníkových, zmiňujeme se o nich na tomto místě proto, že v ovocných školkách, především na výsevech semen ovocných stromů, bývají některé druhy dost škodlivé. Kromě toho škodí také na jahodách, pokud se dotýkají půdy. Bývají to nejčastěji mnohonožky rodu Julus L. a Blaniulus Gew. V dospělosti jsou dlouhé 4 cm, tělo je složeno z více než 30 stejných článků. Po páření kladou vajíčka v hnízdech pod kameny nebo pod listy ležící na zemi. Po dvou týdnech se z vajíček líhnou larvy, které se již od počátku živí stejnou potravou jako dospělé mnohonožky, takže na jahodách nalezneme nejen dospělé mnohonožky, ale i larvy.

        Nejčastěji se setkáváme s druhy: mnohonožky slepá, Blaniulus guttulatus (Bosc.), mnohonožka úhledná, Nipoiulus venustus Mein.

 

        Ochrana: Mnohonožky nesnášejí zálivku vápennou vodou; toho možno využít v ochraně. Posypání půdy již nepatrným množstvím vápna stačí k jejich zničení. Přípravků HCH, které se sice proti nim velmi dobře osvědčují, nemůžeme pochopitelně užít v jahodištích, protože by jahody načichly, ale lze jimi poprášit ohrožené kultury výsevů ve školkách. Nutno zdůraznit, že do jahodiště jsou velmi často mnohonožky nalákány dřevitou vlnou, kteoru se podkládají plody, aby nehnily a nepotřísnily se půdou při dešti. Toto opatření je nutno zavrhnout nejen se stanoviska ochrany, protože láká mnohonožky berušky, škvory a jiné škůdce, ale též proto, že dřevitá vlna, ponechaná, zapomenutá pod rostlinami jahod zetlí až za několik let. Mnohem lepší je podkládat jahody nakrátko pokosenou trávou, která zetlí velmi rychle a mění se v humus, tkerý jahody velmi vyžadují.