Virová ochuravění angreštu

    Angrešt je u nás většinou dosud jen plodinou rodinných zahrad. Těžká virová onemocnění způsobující malou plodnost nebo skoro úplnou neplodnost bývají buď vůbec nepoznána, nebo pokládána za jakési nutné zlo. Takto postižené rostliny se, někdy hodně pozdě, vymycují. Zanedbané výnosové porosty angreštu ukazují zřetelně, že se v nich rozmohly virové choroby v míře neovladatelné a právě ty nakonec rozhodly o tom, že se porost nemohl dál uchovat.

    U nás jsou známy – dosud pouze přibližně – tři virové choroby angreštu:

 

    Těžká mosaika angreštu, při níž jsou keře zcela nebo skoro neplodné, žilky listové světlé, listy deformované, redukované, nedokonale vyvinuté, pupeny „vyslepují“, neraší a odumírají. Olistěny jsou jen vrcholy větévek.

 

    Lehká mosaika angreštu se projevuje pouze světlejšími žilkami na listech, jejichž tvar se nemění, nebo i světlými skvrnkami na čepelích. Plodnost malá, plody často krní, scvrkávají, opadávají.

 

    Vzácně se u nás u angreštů vyskytuje i mosaika typu aukubového, projevující se jasně žlutavými, malými, dosti ostře ohraničenými, více méně okrouhlými nebo eliptickými skvrnkami na listových čepelích. Zdá se, že její vliv na sklizeň je malý.

    Při přenosu roubem se příznaky ochuravění objeví až ve dvou letech. U žilkové mosaiky se podle starší zprávy zdařil i přenos housenicí pilatky angreštové. Lze míti za to, že pravidelně přenášejí první dvě virosy spíše mšice. Nemocné keře je třeba zničit. Poněvadž i sousední keře mohou být skrytě choré, je nutno ve větších výsadbách odklidit i je. Materiál k množení, hřížence, rouby atd. nelze brát z porostů, v nichž se tyto choroby vyskytují. V angreštových porostech je nutno hubit intensivně mšice i jiný hmyz. Meruzalky zlaté, používané jako podnože pro stromkové angrešty, jsou podle našich zkušeností napadány jak lehkými, tak těžkými mosaikami i mosaikou aukubovou. Zdravotnímu stavu meruzalek určených pro podnože je proto nutno věnovat plnou pozornost a v blízkosti angreštů meruzalku netrpět.