Mšice rybízová
Cryptomyzus ribis (L.)
V celé střední Evropě i v Severní Americe rozšířený druh. Na jaře se prozrazuje výskyt této mšice červenými puchýři na listových čepelích.
Přezimují vajíčka nakladená jednotlivě u základů pupenů už koncem října nebo v listopadu. Z nich se už koncem dubna líhnou larvy vyrůstající velmi brzy v bezkřídlé samičky zdržující se jen na spodní straně listů, kde sáním dráždí listová pletiva k vytvoření puchýřovitých, červeně zbarvených vydutin směrem nahoru. Pod těmito výdutěmi listové plochy nastane záhy bezpohlavní rozmnožování, takže zakrátko je možno v těchto místech nalézt množství larev i dospělých samiček okřídlených nebo i neokřídlených. Neokřídlená samička je 2,2 mm dlouhá, citronově žlutá, někdy se zelenými skvrnami na hřbetní části. Oči jsou hnědočervené, tykadla bělavá s tmavší špičkou, nohy bělavě žluté, chodidla všechna černá. Okřídlená samička je 2,4 mm dlouhá, v rozpětí křídel 6,9 mm. Její hlava a hruď jsou zčásti černé nebo hnědé, zadeček je žlutý, v zadní polovině se zelenočernými skvrnami na hřbetní části. Oči jsou hnědočervené, tykadla černá, stejně jako holeně. Sifunkuly jsou tenké, na špičce mírně naběhlé. V letních měsících se mšice stěhují na čistec, rdesno a hluchavky.
Ochrana: Předjarní postřik organickými barvivy musí být uskutečněn co nejdříve, protože všechny rybízy jsou rané, brzy rašící. Zpravidla dobře provedený postřik zcela dostačuje ke zničení vajíček. Byl-li promeškán, je nutný postřik ve vegetačním období, namířený zespodu nahoru, aby byly zasaženy mšice na spodní straně. Je-li použito systemicky působících látek, jako Systoxu (0,3 %), je i postřik shora účinný. V rybízovnách se někdy dost osvědčilo vysázení rajských jablíček mezi rybízové keře. Tyto rostliny působí na mšice odpudivě. Důležité jetaké vytrhání plevelů v rybízovnách a v nejbližším okolí.