Rzivosti maliníku

Phragmidium sp. div. 

        Přísně cizopasná houba, rez maliníková, Phragmidium rubi idaei (Pers.) Karst. škodí u nás v porostech kulturních maliníků zřídka. Hojná bývá na planě rostoucím maliníku ve vyšších polohách. Je to houba stopkovýtrusá (Basidiomycetes), patřící do řádu Uredinales (Pucciniales). Jde o jednobytnou, na maliník specialisovanou rez, která na maliníku tvoří několik druhů rozmnožovacích výtrusů: nejprve na jaře ploché spermogonie pod pokožkou a v červnu na líci malé, kroužkovité, žluté kupky – prášilky (aecie) a v nich jednobuněčné aeciospory neboli prášilkové výtruy; do 14 dnů jsou na rubu čepelí, na řapících a prutech malá ložiska letních výtrusů (uredospor) a k podzimu černé kupky výtrusů zimních (vícebuněčných teliospor). Při silném napadení je několik generací uredospor. Teliosporami se houba udržuje přes zimu a jejich výtrusky (bazidiosporami) rozšíří na jaře nákazu na mladé listy. Při silném napadení trpí rostliny ztrátou činné asimilační plochy, vývin plodů je horší, zmenšuje se přírůstek mladých prutů a při velmi silném onemocnění listy zasychají a předčasně opadávají. Na zastíněných místech bývá výskyt rzi silnější.

        Příbuzná rez ostružiníková, Phragmidium rubi (Pers.) Wint., je ještě méně škodlivá. Na listech vyvolává žlutavé skvrnky.

        Rez fialová, Phragmidium violaceum (Schulz.) Wint., působí dosti často u různých ostružiníků na listech fialově červené skvrny.

        V zanedbaných porostech maliníku a ostružiníku lze nejspíše čekat výskyt těchto rzí. V malém je možno čelit jejich rozšíření včasným otrháním a zneškodněním prvních napadených listů. Spadané listy nutno již na podzim odklidit a zneškodnit. V blízkosti maliniště nemají růst plané nekontrolovatelné maliníky (též s ohledem na nebezpečí viros). Před květem a po květu se osvědčují, podle zpráv, postřiky měďnatými přípravky.