Nesytka rybízová

Aegeria tipuliformis Clerck. 

Větve červeného nebo černého rybízu, zřídka angreštu a lísky, někdy za vegetace uvadají a pozvolna odumírají, nejevíce jinak nápadnějších známek onemocnění. Někdy se však napadení nesytkou projeví ještě dříve, takže větve neraší. Skoro pravidelně bývají napadeny dvouleté pruty červeného i černého rybízu nebo angreštu. U lísky jsou napadená místa nápadná tím, že jsou ztlustlá. Teprve na podélném řezu napadeným letorostem zjistíme, že dřeň je vyžrána a v chodbě nalezneme běložlutou housenku.

Housenka je 12 až 18 mm dlouhá, s temnější hřbetní podélnou čarou, hnědou hlavou a 4 páry ponožek. Šíjový štít je žlutohnědý a podélně rozdělen světlejším pruhem. Hnědočerný trus vystrkuje housenka ven dírkou umístěnou vždy na spodním konci chodby, kde chodba je nejstarší a na průřezu skoro černá. V létě zastihneme housenku v horní části, na zimu se stěhuje ke kořenům, kde přezimuje. Na jaře příštího roku si vyžere chodbu k povrchu a zde se i kuklí. Kukla je hnědožlutá. Koncem května a v červnu se z ní líhne motýl, který létá několik týdnů, a to zrána a za slunečných dnů. Za špatného počasí sedává pod listy. Za slunečného počasí navštěvuje velmi často i květy, z nichž vysává nektar. V červnu až v srpnu klade samička jednotlivě k pupenům celkem 60 vajíček. Po 10 dnech se z nich líhnou housenky a prožírají se do dřeně větviček. Teprve později, když dorostly poloviční délky, se prožírají dál do silnějších částí. Motýl se vyznačuje, jako všechny nesytky, sklovitě průhlednými křídly, která jsou částečně kryta, zejména na žilkách, kovově lesklými šupinkami. Místa krytá šupinkami jsou modrofialová, kovově lesklá. Také tykadla jsou tmavomodrá, kovově lesklá. Černý, příčně žlutě pruhovaný zadeček má na konci modrozeleně lesklý chvostek. Sameček má na zadečku 4, samička jen 3 žluté úzké příčné proužky. Motýl je dlouhý 10 mm, v rozpětí křídel měří 18 – 20 mm.

 

Ochrana: Napadené pruty rybízu nebo angreštu, pokud jejich napadení poznáme, vyřežeme a spálíme. V kulturách rybízu každoročně v předjaří prořezávaných a zbavovaných neplodných letorostů, které jsou hned páleny, se nesytka rybízová nevyskytuje. Naproti tomu tam, kde jsou v keřích ponechány staré pruty po mnoho let, nachází tento škůdce nejlepší podmínky k rozmnožení. Podle některých praktiků se při silnějším výskytu doporučuje postřik dotykovými přípravky v době kladení vajíček (kvasiová jícha nebo její směs s petrolejovou emulsí, kterou se postříká neolistěná část rybízových keřů).