Obaleči rodu cnephasia curtis

  

        Jsou velmi blízcí ostatním podobným obalečům; nebývají většinou považováni za škodlivé druhy na ovocných stromech, protože jsou polyfágní. Avšak dále uvedené druhy jsou na ovocných stromech všech druhů obyčejným zjevem a místy mohou způsobit i větší škody připisované, podobně jako u jiných druhů obalečů, píďalkám. Jejich housenky žerou v noci a ve dne jsou ukryty mezi navzájem spředenými listy.

        Obaleč plodní, Cnephasia wahlbomiana L. (virgaureana Tr.), je rozšířen po celé Evropě a skoro v celé Asii, byl zavlečen i do USA. Jeho zelenošedá až černá, ve zbarvení velmi proměnlivá housenka žije na nejrůznějších rostlinách, plevelech i na ovocných stromech. Z ovocných rostlin napadá nejčastěji jahodníky, révu vinnou, peckoviny, též jabloně. Nedospělá housenka přezimuje na různých chráněných místech a nepřijímá po několik měsíců vůbec potravy. Na jaře, po vyrašení pupenů, se vžírá mezi listy i rašící květy. S oblibou se pouští právě do květních chocholíků, které může značně poškodit. Kuklí se v místě žíru. Motýl je stejně veliký jako obaleč jablečný, šedý, světleji kostkovaný, velmi proměnlivý ve zbarvení.

        Příbuzný druh, C. nubilana Hbn., obaleč meruňkový, žije podobným způsobem. Není však již tak význačně polyfágní; z ovocných stromů napadá především meruňky. Housenka je žlutošedá až žlutozelená, s hnědou hlavou a štítem.

 

        Ochrana je stejná jako proti ostatním obalečům, jejichž housenky ožírají listy.